Ośmiornice to kwintesencja kuchni śródziemnomorskiej. W polskich restauracjach już coraz częściej można zjeść przepysznie przygotowane ośmiornice. Jakie owoce morza podbijają kubki smakowe gości? Sekretem niebiańsko dobrych dań z ośmiornicą w roli głównej jest ich świeżość oraz odpowiednio wybrane techniki przygotowania. Odkryj, w jaki sposób najczęściej są przygotowane ośmiornice w polskich restauracjach.
Walory smakowe ośmiornicy
Dania z ośmiornicą uznawane są za prestiżowe i wyrafinowane. Coraz częściej są wybierane przez miłośników owoców morza i wielbicieli kuchni śródziemnomorskiej. Skąd popularność ośmiornicy? Wysokiej jakości mięso jest bardzo delikatne, wyjątkowo jędrne, ale jednocześnie też chude i wartościowe. Dzięki temu umożliwia przyrządzenie lekkostrawnego i niskokalorycznego dania. Dziś restauratorzy decydują się na zakup zarówno świeżej, jak i mrożonej ośmiornicy. W obu przypadkach możliwe jest stworzenie wybitnego dania.
Najlepsi szefowie kuchni potrafią przygotować ośmiornicę w taki sposób, aby była ona miękka niczym masło. Nieprawidłowy sposób przyrządzanie sprawia, że tego typu owoc morza staje się gumowaty i całkowicie traci swój wyjątkowy smak.
Jakie są najpopularniejsze techniki przygotowywania ośmiornic w restauracjach w Polsce?
W celu uzyskania perfekcyjnego dania z ośmiornicą w roli głównej należy odpowiednio ją przyrządzić. Oto popularne techniki przygotowania ośmiornic w restauracjach.
Gotowanie ośmiornicy
Zazwyczaj ośmiornicę należy najpierw ugotować, aby pozostawić ją w takiej postaci lub poddać np. procesowi grillowania. W wielu restauracjach ośmiornica jest wcześniej mrożona, dlatego należy odmrozić ją już dzień wcześniej. Kolejnym ważnym krokiem jest patroszenie, chyba że zamrożony owoc morza został już wcześniej odpowiednio przygotowany. W razie potrzeby dodamy jedynie, że ośmiornica powinna zostać pozbawiona wnętrzności, woreczka z atramentem oraz „dzioba”, znajdującego się pomiędzy ramionami a pozostałymi elementami.
Popularną metodą jest następnie poddanie ośmiornicy procesowi hartowania. Polega to na kilkakrotnym zanurzeniu masek w gotującej wodzie. Istotne jest, aby taki proces trwał nie dłużej niż kilka sekund.
Dopiero później można przejść do gotowania. Jak prawidłowo gotować ośmiornicę, aby wydobyć z niej głębie smaku? Technik przygotowania ośmiornic w restauracjach jest całkiem sporo. Ośmiornicę można włożyć do gotującej się wody bez dodatków lub też do takiej, w której znajdują się zioła, a nawet wino, cebula, czosnek, ziele angielskie czy liście laurowe. Zazwyczaj to sekret szefów kuchni, co dodają do gotowanej wody, żeby nadać ośmiornicy jeszcze więcej zjawiskowego smaku i uczynić ją wyjątkową.
Ośmiornica powinna być gotowana ok. 30 minut, choć najważniejszy nie jest czas, a to, czy mięso jest już idealnie miękkie i delikatne.
Nie można pominąć jeszcze jednego bardzo ważnego etapu przygotowania ośmiornic w restauracjach. Ośmiornica musi zostać odpowiednio obrana ze skóry. Później można przejść do jej krojenia lub porcjowania. Najczęściej wykorzystywane do przyrządzania przepysznych potraw są macki. To właśnie z nich można przygotować obłędne sałatki i wiele innych dań.
Grillowana ośmiornica
Niewątpliwie najpopularniejszym sposobem przyrządzania ośmiornic w polskich restauracja jest grillowanie. Serwowana pod taką postacią przede wszystkim w lokalach z kuchnią włoską lub hiszpańską. Rozpływająca się w ustach ośmiornica jest odpowiednio miękka, a jej smak dopełniają także dodatki np. rukola i cytryna czy też ziemniaki. Doskonałym dodatkiem do grillowanej ośmiornicy może być również aromatyczny sos cytrynowo-pietruszkowy z dodatkiem papryczki chili. Takie połączenie smakowe sprawi, że kubki smakowe Twoich gości wręcz oszaleją z zachwytu.
Pieczenie ośmiornicy
W niektórych restauracjach ośmiornica podawana jest po wcześniejszym upieczeniu. Najpierw należy poświęcić kilka chwil na jej marynowanie. Aby nadać ośmiornicy dodatkowo jeszcze więcej aromatu i smaku warto zamarynować ją w oliwie z oliwek z odrobiną ziół, czosnku, soli i pieprzu – pozostaw ośmiornicę w takiej mieszance przez kilka godzin.
Cały proces pieczenia trwa nie dłużej niż 20 minut – celem jest to, aby ośmiornica stała się miękka, ale nadal pozostała soczysta.
Duszenie ośmiornicy
Nie brakuje także geniuszy kulinarnych, którzy podają najlepszą duszoną ośmiornicę. Dzięki tej obróbce ośmiornica jest znacznie wolniej gotowana. Popularną metodą jest duszenie w aromatycznym sosie pomidorowym lub winnym. Proces ten powinien trwać do momentu, aż ośmiornica stanie się miękka i odpowiednio soczysta, zazwyczaj to ok. 60 minut.
Ośmiornica jako carpaccio
Jeszcze jednym, ciekawym sposobem przygotowania ośmiornicy jest serwowanie jej w postaci carpaccio. Pokrojona w cienkie plasterki, a następnie skropiona cytryną i posypana orzeszkami piniowymi oraz pietruszką. To świetna przystawka!
Każdy szef kuchni ma swoją sekretną technikę przygotowywania ośmiornic. Dzięki temu w restauracji można rozkoszować się wyjątkowym smakiem tych owoców morza.