FIER SEAFOOD

Mrożenie owoców morza a ich wartości odżywcze

Kategorie: Blog
Mrożenie owoców morza a ich wartości odżywcze

Owoce morza są bardzo popularne na całym świecie – zarówno ze względu na wyrazisty smak, jak i uniwersalność. Świetnie sprawdzają się w kuchni azjatyckiej, francuskiej, śródziemnomorskiej czy nowoczesnej. Zapewniają też liczne witaminy i minerały. Zastanawiasz się, czy mrożenie owoców morza wpływa na ich smak oraz wartości odżywcze? Sprawdźmy to wspólnie!

Owoce morza są bardzo popularne na całym świecie – zarówno ze względu na wyrazisty smak, jak i uniwersalność. Świetnie sprawdzają się w kuchni azjatyckiej, francuskiej, śródziemnomorskiej czy nowoczesnej. Zapewniają też liczne witaminy i minerały. Zastanawiasz się, czy mrożenie owoców morza wpływa na ich smak oraz wartości odżywcze? Sprawdźmy to wspólnie!

Czy mrożone owoce morza są zdrowe?

Zastanawiasz się, czy mrożone owoce morza są zdrowe? Oczywiście, że tak, dlatego to jedna z najpowszechniejszych metod konserwacji żywności. Możesz mrozić zarówno krewetki, jak i małże czy po prostu ryby morskie. Kluczowe znaczenie ma właściwe zabezpieczenie produktów, a także ich przechowywanie i sposób mrożenia owoców morza. Dlatego, jeśli tylko owoce morza będą zamrożone i transportowane zgodnie z restrykcyjnymi zasadami, to pozostaną wartościowe i w pełni gotowe do spożycia.

Wartości odżywcze owoców morza

Oprócz walorów smakowych owoce morza są także doskonałym źródłem wielu cennych wartości odżywczych. Regularne ich spożywanie korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Przede wszystkim owoce morza zawierają pełnowartościowe białko, a przy tym mają niewielkie ilości węglowodanów. Owoce morza są też niskokaloryczne, więc sprawdzają się w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych, które oferują dietetyczne posiłki.

To nadal nie jest koniec wartości odżywczych, którymi wyróżniają się krewetki, małże, ośmiornice, homary, kalmary oraz inne owoce morza. Warto wspomnieć także o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a dokładnie kwasów EPA i DHA. Zawierają też sporo witamin z grupy B, selenu, jodu, fluoru, cynku, magnezu, wapnia oraz żelaza.

Jak mrożenie owoców morza wpływ na ich wartości odżywcze?

Czy wiesz, że mrożenie jest jednym z najpowszechniejszych sposobów konserwacji żywności? Ważne jest to, żeby owoce morza były zamrożone w odpowiedni sposób. Wtedy ośmiornice, krewetki, kalmary itd. przez dłuższy czas zachowają bogactwo wartości odżywczych. Szczególnie jest to ważne w kontekście kwasów omega-3, które są wrażliwe na utlenianie.

Jak dokładne mrożenie owoców morza wpływa na ich wartości odżywcze?

  • Białko – mrożenie ma niewielki wpływ na zawartość białka w owocach morza. Oznacza to, że nawet za odmrożeniu zachowują wysoki poziom białka.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 – te cenne kwasy tłuszczowe są obecne w owocach morza i są wrażliwe na warunki przechowywania. Mrożenie pozwala zahamować ich degradację.
  • Witaminy i minerały – choć mrożenie może prowadzić do niewielkich strat witamin, to większość minerałów, takich jak selen, cynk czy żelazo w dużym stopniu, pozostaną nienaruszone.

Jak prawidłowo mrozić owoce morza?

Skoro mrożone owoce morza nadal mają mnóstwo wartości odżywczych, to jak mrozić je prawidłowo, aby produkty zachowały pyszny smak, naturalny kolor oraz wyrazisty aromat? Musisz postępować zgodnie z kilkoma zasadami, które skutecznie przedłużą trwałość owoców morza.

Jeśli zamawiasz mrożone owoce morza do swojej restauracji, to zwróć uwagę na to, w jakich warunkach są transportowane. Powinny być wykorzystywane do tego chłodnie, które pozwalają na zachowanie stałej, niskiej temperatury. Dzięki temu nie dojdzie do odmrożenia i ponownego zamrożenia produktów. Kluczowe znaczenie ma też to, żeby od razu po otrzymaniu produktów umieścić je w mroźni.

Co w przypadku świeżych owoców morza, które chcesz zamrozić już po dostarczeniu do restauracji? Zacznij od wypatroszenia i oczyszczenia owoców morza, dzięki temu już po rozmrożeniu nie będą miały gorzkiego smaku. Następnie dokładnie je osusz – jest to tym ważniejsze, że wilgoć może sprzyjać powstawaniu szronu. To natomiast wpływa na jakość owoców morza. Tak przygotowane krewetki, kalmary itd. możesz zamrozić. W przypadku większej liczby owoców morza rozłóż je na płaskiej tacy, aby nie zlepiły się po zamrożeniu.

Koniecznie przechowuj owoce morza w szczelnym opakowaniu i usuń z nich nadmiar powietrza, ponieważ tlen negatywnie wpływa na ich jakość oraz smak.

Mrożone owoce morza czy świeże – co jest lepsze?

Zastanawiasz się, co jest lepsze – mrożone owoce morza czy świeże? Tak naprawdę oba te produkty mogą być smaczne i pożywne, więc jeśli nie masz dostępu do świeżych produktów, to bez obaw możesz skorzystać z zamrożonych produktów. Najważniejsze jest to, żebyś sięgał po produkty z dobrego źródła, czyli od wiarygodnego dostawcy. Dzięki temu zyskasz pewność, że świeże oraz mrożone owoce morza mają wysoką jakość, doskonały smak i wyrazisty aromat.

Świeże owoce morza z pewnością doskonale sprawdzą się, gdy chcesz zamówić mniejsze ilości produktów lub po prostu specjalizujesz się w tych produktach. Wtedy wiesz, że goście odwiedzą Twój lokal, żeby zamówić właśnie owoce morza. Natomiast mrożone produkty to dobra opcja, aby nie marnować towaru. Wystarczy, że będziesz postępować według naszych wskazówek, a mrożenie owoców morza nie wpłynie negatywnie na ich smak oraz jakość. Dzięki temu możesz zaserwować je gościom kolejnego dnia.

0
Twój koszyk jest pusty

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Przeglądaj produkty
Powered przez Caddy