FIER SEAFOOD

Przechowywanie i transport owoców morza — najlepsze praktyki dla branży HoReCa

Kategorie: Blog
Przechowywanie i transport owoców morza — najlepsze praktyki dla branży HoReCa

Prawidłowe przechowywanie i transport owoców morza mają ogromny wpływ na świeżość i jakość tych produktów, a także na ich smak. Szczególnie musi o to zadbać branża HoReCa, ponieważ wpływa to na zadowoleniu gości oraz jakość serwowanych potraw. Dowiedz się zatem, jakie powinno być prawidłowe przechowywanie i transport owoców morza dla branży HoReCa.

Prawidłowe przechowywanie i transport owoców morza mają ogromny wpływ na świeżość i jakość tych produktów, a także na ich smak. Szczególnie musi o to zadbać branża HoReCa, ponieważ wpływa to na zadowoleniu gości oraz jakość serwowanych potraw. Dowiedz się zatem, jakie powinno być prawidłowe przechowywanie i transport owoców morza dla branży HoReCa.

3 najważniejsze zasady transportu owoców morza

Łańcuch dostaw owoców morza powinien być maksymalnie skrócony, ponieważ im będzie on dłuższy, tym negatywnie wpływa na świeżość produktów. Na talerzach gości restauracyjnych powinny lądować jedynie świeże i wysokiej jakości owoce morza, które mają najwięcej wartości odżywcze, a przede wszystkim wyróżniają się niepowtarzalnymi walorami smakowymi. 

Sam widzisz, jak duży wpływ odgrywa transport owoców morza na ich jakość oraz przyjemność z jedzenia. Dlatego branża HoReCa szczególnie powinna zwrócić uwagę na prawidłowe zabezpieczenie oraz prawidłowy transport owoców morza. Sprawdź, co jest najważniejsze podczas dostawy tych produktów.

Transport wyspecjalizowanymi środkami transportu

Owoce morza – mrożone i świeże – mogą być transportowane jedynie wyspecjalizowanymi samochodami. Muszą być one one przeznaczone do przewozu produktów spożywczych i wyposażone w sprawne urządzenia chłodnicze. Kluczowe znaczenie odgrywa też włączony czujnik temperatury.

Transport owoców morza w specjalnie przeznaczonych do tego samochodach pozwala na zachowanie wymaganej temperatury, sterylnej czystości oraz odpowiedniej wentylacji. Dzięki temu produkty zachowują świeżość i wysoką jakość.

Transport w atestowanych pojemnikach

Podczas transportu owoce morza są przechowywane w pojemnikach, które posiadają atesty. Sprawia to, że nie zmieniają właściwości organoleptycznych produktów. To bardzo ważne, ponieważ tego typu pojemniki są zgodne z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi oraz fitosanitarnymi, a do tego nie przepuszczają wody.

Mrożone produkty są transportowane w oryginalnych opakowaniach, a żywe owoce morza w basenach z wodą pitną.

Zamawianie odpowiedniej ilości owoców morza

Choć kolejna zasada nie dotyczy bezpośrednio warunków transportu, to jest związana z samym procesem zamawiania owoców morza. Wybieraj dostawców, którzy nie narzucają minimalnej ilości produktów, które musisz zamówić. Dzięki temu zapobiegniesz marnowaniu się jedzenia oraz pieniędzy. Po prostu zakupisz tyle owoców morza, ile faktycznie potrzebujesz do przyrządzenia pysznych potraw z menu. Wtedy zminimalizujesz ryzyko przeterminowania produktów, a do tego masz pewność, że goście otrzymają świeże i wyraziste dania – z owocami morza w roli głównej.

Jak prawidłowo przechować owoce morza? Wskazówki dla branży HoReCa

Dla branży HoReCa najważniejsze jest to, żeby owoce morza były przechowywane zgodnie z restrykcyjnymi zasadami sanepidu oraz innych instytucji. Jak zatem przechowywać owoce morza, aby jak najdłużej były smaczne, miały wyrazisty aromat oraz odpowiednią strukturę i kolor? Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe przechowywanie świeżych, żywych oraz mrożonych owoców morza.

Przechowywanie świeżych i żywych owoców morza

Świeże owoce morza powinny być przechowywane w pomieszczeniach chłodniczych, w których panuje temperatura między 2 a 5 st. C. Dzięki temu będą miały świeży, naturalny smak i nie utracą swoich cennych walorów smakowych.

Świeży kawior natomiast należy przechowywać w warunkach chłodniczych, gdzie panuje temperatura od 2 do 8 st. C. Ważne jest to, aby pomieszczenie było zaciemnione, czyste i przewiewne, żeby kawior na dłużej zachował swój wyjątkowy smak.

Co w przypadku żywych owoców morza? Najlepiej, jeśli będą zawinięte w wilgotne ściereczki lub wełnę drzewną. Kluczowe znaczenie ma też temperatura – najlepiej między 2 a 5 st. C. W takich warunkach żywe ostrygi mogą być przechowywane nawet przez 3-4 dni. Zastanawiasz się, jak przechowywać żywe homary? Należy je umieścić w akwarium z wodą morską – możesz je ustawić w sali restauracyjnej, aby goście sami mogli wybrać homara, który ma być dla nich przyrządzony.

Przechowywanie mrożonych owoców morza

Jak przechowywać owoce morza, które są zamrożone? Kluczowe znaczenie ma szczelnie zamknięty pojemnik, ponieważ zapobiegnie przedostawaniu się do wnętrza powietrza oraz wilgoci. Ważna jest też odpowiednia temperatura przechowywania – najlepiej poniżej -18 st. C. Wtedy owoce morza na dłużej zachowają świeży smak, naturalny kolor i fakturę. 

Zastosuj się też do poniższych zasad przechowywania owoców morza:

  • przechowuj owoce morza oddzielnie od innych produktów spożywczych;
  • zapisz na opakowaniu datę przydatności do spożycia, datę transportu oraz zamrożenia owoców morza;
  • organizuj zapasy zgodnie z zasadą FIFO, aby w pierwszej kolejności zużywać starsze zapasy przed nowszymi;
  • dbaj o czystość mroźni i regularnie dezynfekuj powierzchnię dedykowanymi środkami czystości;
  • stosuj się do zasad dotyczących prawidłowego przechowywania żywności w branży HoReCa;
  • regularnie sprawdzaj stan zamrożonych owoców morza oraz ich daty przydatności do spożycia.
0
Twój koszyk jest pusty

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Przeglądaj produkty
Powered przez Caddy