FIER SEAFOOD

Pstrąg tęczowy — zróżnicowane smaki i zastosowania w kuchni restauracyjnej

Kategorie: Blog, Inspiracje
Pstrąg tęczowy — zróżnicowane smaki i zastosowania w kuchni restauracyjnej

Pstrąg tęczowy wyróżnia się niesamowicie szlachetnym i delikatnym smakiem. Kucharze z całego świata znajdują coraz to rozmaitsze sposoby, aby wydobyć głębie smaku z tej ryby i wykorzystać ją w swoich popisowych daniach. Zebraliśmy kilka popularnych kuchni świata i przeanalizowaliśmy, jak można wykorzystać pstrąga tęczowego w restauracji.

Pstrąg tęczowy wyróżnia się niesamowicie szlachetnym i delikatnym smakiem. Kucharze z całego świata znajdują coraz to rozmaitsze sposoby, aby wydobyć głębie smaku z tej ryby i wykorzystać ją w swoich popisowych daniach. Zebraliśmy kilka popularnych kuchni świata i przeanalizowaliśmy, jak można wykorzystać pstrąga tęczowego w restauracji.

Charakterystyka pstrąga tęczowego

Pstrąg tęczowy pochodzi z rodziny łososiowatych i w wyniku introdukcji od XIX w. jest hodowany także w Polsce. Żyje w warunkach słodkowodnych, w czystych, dobrze natlenionych i chłodnych wodach. Pstrąg tęczowy żywi się skorupiakami, owadami, larwami, mniejszymi rybami, a nawet żabami.

Nie można zignorować wspaniałych właściwości zdrowotnych, które ma do zaoferowania mięso z pstrąga tęczowego. To znakomite źródło białka, kwasów omega-3 oraz witaminy B12, witaminy D i wielu minerałów. Wspiera układ nerwowy, serce, a nawet chroni przed nowotworami.

Pstrąg tęczowy doceniany jest także za atrakcyjny wygląd – mięso jest lekko różowe, pomarańczowe lub ewentualnie białe. Dzięki temu znakomicie sprawdza się do skomponowania dania, które będzie wybitnie działało na aż 3 zmysły – smaku, węchu i wzroku. Pstrąg tęczowy może być podawany w wersji smażonej, pieczonej, gotowanej na parze, wędzonej oraz grillowanej.

Jak smakuje pstrąg?

Pstrąg tęczowy ma łagodny smak, który zachwyca zarówno koneserów rybnych potraw, jak i osób, które dopiero poszukują swoich ulubionych smaków. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że pstrąg tęczowy ma lekko orzechowy smak, przez co przypomina nieco łososia.

Niewątpliwie najlepszy duet tworzy, gdy połączysz tę rybę z koperkiem, tymiankiem i wieloma innymi ziołami, które perfekcyjnie wydobywają delikatny aromat ryby.

Zastosowanie pstrąga tęczowego w kuchni restauracyjnej

Wyjątkowy smak to ważna zaleta pstrąga tęczowego, ale nie jedyna. Niewątpliwie należy zwrócić uwagę także na to, jak uniwersalna jest to ryba i w jak wielu rodzajach kuchni może grać pierwsze skrzypce. 

Główne zastosowanie pstrąga tęczowego wiąże się z wykorzystaniem go w branży gastronomicznej. Najczęściej po ten gatunek ryb sięgają restauratorzy, którzy serwują swoim gościom kuchnię europejską, śródziemnomorską, amerykańską, ale też azjatycką. Odkryj, w jaki sposób można podawać pstrąga tęczowego w różnych kuchniach świata, aby przyciągnąć pasjonatów ryb.

Pstrąg tęczowy w kuchni europejskiej

Najpopularniejszym sposobem serwowania pstrąga tęczowego w kuchni europejskiej jest pieczenie go, np. w folii wraz z dodatkiem dużej ilości ziół. Doskonale smakuje podawany razem z ziemniakami lub innymi warzywami bądź też z pieczywem. Innym sposobem przyrządzania pstrąga tęczowego jest smażenie, gotowanie na parze oraz grillowanie.

Pstrąg jest także chętnie wybierany w kuchni francuskiej. Mistrzowie kuchni we Francji podają tę rybę na wiele sposobów, ale największym uznaniem cieszy się „truite au bleu”, czyli pstrąg niebieski. Ryba w kolorze niebieskim zostaje podana w mocno wygiętej formie – efekt uzyskiwany jest poprzez zetknięcie jej przed stężeniem post mortem z gorącą wodą.

Pstrąg tęczowy w kuchni amerykańskiej

Kuchnia amerykańska także chętnie sięga po ryby, dlatego w restauracyjnej karcie bardzo często można spotkać pstrąga tęczowego. Najczęściej podawany jest wtedy na dwa sposoby – w formie grillowanej i smażonej na patelni. Łączony także z wieloma wyrazistymi sosami np. cytrynowym czy ziołowym.

Dużą popularnością cieszą się restauracje, które zapewniają pstrąga tęczowego w daniach typu „surf and turf”. Na czym to polega? Ryba zostaje podana w towarzystwie jeszcze innego rodzaju mięsa, np. pstrąg tęczowy smażony w bekonie lub po prostu pstrąg z wołowiną.

Pstrąg tęczowy w kuchni azjatyckiej

Czy wiesz, że pstrąg tęczowy może być wykorzystywany także w kuchni azjatyckiej? Zachwycająco smakuje w takich daniach jak sushi z dodatkiem ryżu oraz w sashimi. Jeszcze jednym chętnie serwowanym daniem z wykorzystaniem pstrąga szczególnie w kuchni japońskiej jest tzw. oshi sushi, czyli ryby z ryżem na liściach bambusa, które podbijają aromat dania.

W każdym przypadku pstrąg pozostaje w postaci surowej, a mimo to może być bezpiecznie spożywany. Warunek jest jeden – surowa ryba serwowana w restauracji musi być idealnie świeża i pochodzić z pewnego źródła.

Pstrąg tęczowy w kuchni śródziemnomorskiej

W kuchni śródziemnomorskiej pstrąg tęczowy najczęściej podawany jest w postaci pieczonej wraz z aromatycznymi ziołami, czosnkiem, cytryną i oliwą z oliwek. Popularnym dodatkiem są sałatki np. z grillowanych warzyw.

Zastosowanie pstrąga tęczowego w kuchni restauracyjnej jest bardzo duże. Polacy pokochali tę rybę i chętnie widzą na swoim talerzu potrawy, w których pstrąg odgrywa główną rolę. Szczególnie ze względu na to, że ma całkiem sporo walorów zdrowotnych, a do tego może być podawany na tak wiele różnych sposobów, dzięki czemu w każdej restauracji w zależności od tego, jaką kuchnię serwuje, pstrąg tęczowy może smakować niepowtarzalnie.

0
Twój koszyk jest pusty

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Przeglądaj produkty
Powered przez Caddy