Konsumpcja ryb na całym świecie ciągle rośnie ze względu na ich delikatne mięso, wyrazisty smak oraz uniwersalność. Przyczyniło się to jednak do gwałtownego spadku populacji ryb. Dlatego odpowiedzią na te problemy miały być ryby z hodowli. Czy jednak ich smak oraz wartości odżywcze są takie same jak ryb z połowu? Który z tych rodzajów ryb jest smaczniejszy i bardziej przypadnie do gustu miłośnikom rybich potraw?
Konsumpcja ryb na całym świecie ciągle rośnie ze względu na ich delikatne mięso, wyrazisty smak oraz uniwersalność. Przyczyniło się to jednak do gwałtownego spadku populacji ryb. Dlatego odpowiedzią na te problemy miały być ryby z hodowli. Czy jednak ich smak oraz wartości odżywcze są takie same jak ryb z połowu? Który z tych rodzajów ryb jest smaczniejszy i bardziej przypadnie do gustu miłośnikom rybich potraw?
Co wybrać – ryby z połowu czy ryby z hodowli?
Zastanawiasz się, czy ryby z połowu i ryby z hodowli mają taki sam smak, te same wartości odżywcze, kolor czy nawet fakturę? Tak naprawdę istnieje wiele znaczących różnic, które powinien wziąć pod uwagę każdy restaurator lub po prostu osoba przygotowująca potrawy z rybą. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych zalet ryb dzikich oraz hodowlanych.
Jakie zalety mają ryby z połowu?
Dzikie ryby, mięczaki i skorupiaki pochodzą z połowów, które są prowadzone na pełnym morzu lub oceanie. Dzięki temu ryby z połowu żyją w naturalnym dla nich środowisku. Poza tym całe życie spędzają na wolności i są aktywne fizycznie, co ma duże znaczenie dla jakości ich mięsa. Zazwyczaj ryby oraz owoce morza żyjące w naturalnych warunkach, są też większe i okazalsze, dlatego wielu miłośników ryb uważa, że to właśnie ryby z połowu mają najlepszy smak. Sprawdź, jakie są najważniejsze zalety ryb z połowu.
Głęboki smak i naturalna faktura mięsa
Jednym z najważniejszych atutów ryb z połowu jest wyjątkowy smak, jędrne mięso, naturalny kolor oraz odpowiednia faktura. Dzięki temu, że ryby żyją w naturalnych warunkach, to rozwijają się w sposób, który nadaje im charakterystycznego smaku. Miłośnicy ryb z pewnością poczują to już przy pierwszym kęsie. Poza tym ten smak trudno jest osiągnąć w hodowli. Dlatego ryby z połowu są stałym punktem w menu luksusowych restauracji.
Bogate źródło kwasów omega-3
Warto wspomnieć również o aspektach zdrowotnych, które wyróżniają ryby dziko żyjące. Właśnie te rodzaje ryb są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA). Choć ryby z hodowli także mają te wartości odżywcze, to jednak w rybach dzikich jest ich jeszcze więcej. Dlaczego warto wziąć to pod uwagę? Kwasy omega-3 wpływają na kondycję serca, mózgu i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Po prostu regularne zjadanie łososia, dorsza czy pstrąga pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej.
Dbałość o środowisko
Wybieraj firmy, zajmujące się połowem ryb z poszanowaniem zasad Niebieskiej Rewolucji. Dzięki temu masz pewność, że ryby z połowu są poławiane w bezpieczny i etyczny sposób – z maksymalną dbałością o środowisko oraz dobrostan zwierząt. W ten sposób połów nie wpływa na naturalny ekosystem, a do tego masz pewność, że działalność rybacka nie powoduje zmniejszenia populacji poszczególnych gatunków ryb. Właśnie tak działamy w Fier.
Jakie są najważniejsze zalety ryb z hodowli?
W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby hodowli w akwakulturach. Na całym świecie hodowane są różne gatunki ryb – w Polsce ogromną popularnością cieszą się pstrągi łososiowe, które stanowią świetną alternatywę dla łososia. Ze względu na tradycję hodowane są także karpie, bez których trudno sobie wyobrazić wigilijny stół. Dane z 2018 roku wskazują na to, że w akwakulturach hodowano ponad 80 mln ton zwierząt morskich. Takie zbiorniki obejmują zarówno instalacje klatkowe w oceanie, jak i stawy śródlądowe. Warunki, jakie w nich panują, mają imitować naturalne środowisko. Jednak jest to trudne do osiągnięcia na mniejszym obszarze, gdzie żyje większa liczba ryb. Czy zatem warto spożywać ryby z hodowli? Poznaj ich najważniejsze zalety i dowiedz się, czy sprostają oczekiwaniom miłośników ryb.
Stały dostęp do ryb – bez względu na sezon
Szczególnie dla branży HoReCa ważne jest to, że ryby hodowlane są dostępne w stałej podaży przez cały rok. Oznacza to, że konsumenci mogą cieszyć się ulubionymi rybami i potrawami bez względu na sezon. Właśnie z tego powodu dla branży gastronomicznej oraz dostawców żywności hodowle ryb są ważnym źródłem stabilnych dostaw. Tym samym w menu nie musi dochodzić do zmian, które mogłyby spowodować zniechęcenie gości.
Kontrola jakości ryb
Ryby z hodowli są nieustannie kontrolowane, aby ich jakość była jak najwyższa. Pozwala to na utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych i żywieniowych. Hodowcy mają ogromny wpływ na to, czym karmione są ryby, dlatego ważne jest to, abyś wybierał dostawcę, który dba o wysokiej jakości pożywienie dla ryb. Przekłada się to nie tylko na wygląd ryb, ale przede wszystkim na jakość mięsa oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób wśród ryb.
Skrócony łańcuch dostaw
Hodowle ryby zapewniają coraz częściej szybką dostawę zamówienia prosto do domu lub lokalu gastronomicznego. Tym samym skracany jest łańcuch dostaw, a Ty możesz mieć stały dostęp do świeżych ryb. Wpływa to korzystnie zarówno na niższe koszty, jak i na środowisko. Skrócenie procesu transportu ogranicza zużycie energii, dzięki czemu możliwe jest również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.